Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
   

definicja ...Morze to wyodrębniona część oceanu, najczęściej przylegająca do kontynentu oraz oddzielona od otwartych wód oceanicznych łańcuchami wysp, półwyspami, podwodnymi progami utrudniającymi wymianę wód głębinowych.
Powierzchnia mórz wynosi 40 milionów km2, co stanowi około 11% powierzchni oceanów.
W zależności od stopnia izolacji od oceanu morza dzielimy na 3 grupy:
1. przybrzeżne, położone na skraju wielkich basenów oceanicznych, częściowo lub w całości na obszarze szelfu kontynentalnego.
2. śródziemne, mające w odróżnieniu od mórz przybrzeżnych utrudnione połączenie z oceanami, z którymi połączone są wąskimi i na ogół płytkimi cieśninami.
3. międzywyspowe, okolone wyspami, między którymi występują często spłycenia dna w postaci podwodnych progów, które stanowią o stopniu ich izolacji od otwartych wód oceanicznych.

Morza światowe:

 Morze Grenlandzkie
 Morze Norweskie
 Morze Białe
 Morze Karskie

 Morze Czerwone
 Morze Arabskie
 Morze Arafura

 Morze Północne
 Morze Bałtyckie
 Morze Irlandzkie
 Morze Szkockie
 Morze Śródziemne
 Morze Adriatyckie
 Morze Czarne
 Morze Karaibskie
 Morze Żółte
 Morze Japońskie
 Morze Fidżi
 Morze Koralowe
 Morze Salomona
 Morze Bali

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]