Jak często należy cyklinować parkiet drewniany?

Drewniany parkiet kojarzy się z eleganckim i ciepłym wnętrzem domu. Ale jednocześnie panuje przekonanie, że taki wybór wiąże się ze zniszczoną podłogą i wysokimi kosztami. Żeby drewniany parkiet mógł służyć przez wiele lat, należy odpowiednio o niego zadbać i go konserwować. Jedną z form dbania o taki typ podłogi jest jej cyklinowanie. Jest to zabieg, który polega na zdjęciu poprzednich powłok lakierniczych. Warto wiedzieć z jaką częstotliwością, należy go wykonywać.

W jakich przypadkach, należy cyklinować podłogę?

Wszystkie prace renowacyjne, przeprowadzane na drewnianym parkiecie, wymagają uprzedniego usunięcia, nie tylko zniszczonych, warstw lakieru i ewentualnie drewna. Dzięki temu nakładanie nowego lakieru lub farby będzie łatwiejsze, a także wyroby będą zapewniać całkowitą odporność i wytrzymałość deklarowaną przez producenta. A oprócz tego zdecydowanie wpłynie to na estetykę. Najczęściej cyklinowanie wykonuje się, jeżeli:

  • lakier został zdarty na większej powierzchni parkietu;
  • występują liczne rysy i głębsze zadrapania;
  • doszło do ściemnienia drewna niezabezpieczonego lakierem;
  • jest potrzeba poprawy estetyki wnętrza.

Warto jednak wiedzieć, że zbyt częste cyklinowanie drewnianego parkietu, także nie jest dobrym wyjściem.

Co ile czasu powinno się cyklinować drewniany parkiet?

W cyklinowaniu podłogi, należy znaleźć „złoty środek”. Zbyt częste wykonywanie zabiegu, sprawia, że zostaje zeszlifowana warstwa użytkowa, a tym samym parkiet, krócej nadaje się do użycia. Jednak, zbyt długie utrzymywanie podłogi w stanie zniszczenia, również może doprowadzić do trwałych szkód. Warto poprosić o radę fachowców, takich jak w firmie KURDZIEL w Krakowie. Optymalnie cyklinowanie podłogi, powinno się przeprowadzać, co 5-10 lat. Parkiet o warstwie użytkowej 5-6 mm można cyklinować od 4 do 8 razy.

Czy cyklinowanie podłogi jest konieczne?

Żeby zapewnić poprawny przebieg prac renowacyjnych, a także pożądany efekt, należy wykonać cyklinowanie parkietu. Tylko ten zabieg jest w stanie idealnie oczyścić powierzchnie ze starego lakieru, farby i zabrudzeń. Znacznie wpłynie to na skuteczność preparatów, które mają zostać zastosowane. Cyklinowanie nie może być wykonane, jeżeli podłoga jest w bardzo złym stanie. W takim przypadku, najlepiej wymienić ją na nową i odpowiednio o nią dbać.

Author: wody.edu.pl