Jak dbać o podłogę z wykładziny dywanowej, aby była czysta i przyjemna w dotyku?

Podłoga z wykładziny dywanowej to popularny wybór wielu osób poszukujących ciepła i przytulności w swoich domach. Dywany i chodniki są wygodne, miękkie i łatwe w utrzymaniu, jednakże wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowały swój urok i były przyjemne w dotyku. W tym artykule przedstawimy, jak dbać o podłogę z wykładziny dywanowej, aby była czysta i przyjemna w dotyku.

1. Regularne odkurzanie

Jednym z podstawowych i najważniejszych kroków w utrzymaniu czystości dywanów jest regularne odkurzanie. Odkurzacz jest najlepszym narzędziem w walce z kurzem, brudem i roztoczami. Warto pamiętać, że odkurzacz z silnikiem GORE-TEX jest dobrym wyborem, ponieważ zapobiega wnikaniu wody do jego wnętrza oraz pozwala na szybsze schnięcie powierzchni podłogi. Dywan należy odkurzać przynajmniej raz w tygodniu, tak aby pozbyć się z niego niewielkich cząstek, kurzu i brudu, które gromadzą się między włóknami.

1. Usuwanie plam

Mimo, że dywanom i chodnikom nie zawsze udaje się uniknąć plam, to warto walczyć z nimi jak tylko się pojawią. Najlepiej usuwać plamy jak najszybciej, ponieważ im dłuższy czas zleży się z plamą, tym trudniej ją usunąć. Zbyt mocne pocieranie dywanu może doprowadzić do uszkodzenia włókien, dlatego lepiej używać specjalistycznych środków czyszczących do tapicerki, które w skuteczny sposób usuwają plamy, jednocześnie nie niszcząc tkaniny.

W przypadku plam powstałych z rozlania płynów, należy zastosować suche metody usuwania ich – np. wacikiem nasączonym spirytusem lub sól. Na plamę należy odłożyć papierowy ręcznik, który wchłonie w sobie wszelki płyn. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zastosowanie wilgotnej metody, należy pamiętać o ostrożności, aby dywan nie został przemoczone.

1. Czyszczenie profesjonalne

Dwie główne metody czyszczenie dywanów – to domowe i profesjonalne. Domowe jest takie, z którym samodzielnie radzimy sobie w domowym zaciszu. Profesjonalne natomiast jest to, które zlecamy osobom z zewnątrz – fachowym firmom lub doświadczonym osobom. W przypadku dywanów dużych, bardzo zabrudzonych lub tych, które są stosunkowo nowe, zlecamy czyszczenie profesjonalne. Taka usługa pozwala na skuteczne usunięcie plam, zabrudzeń i zapachu z dywanów. Na rynku istnieją różnego rodzaju profesjonalne środki czyszczące, a ich wybór powinien zależeć od tego, jakiego rodzaju zabrudzenia trzeba usunąć.

1. Unikanie zabrudzeń

Warto pomyśleć także o zapobieganiu zabrudzeniom, tak aby zredukować ich ilość na podłodze. Można to zrobić poprzez umieszczenie specjalnych wycieraczek w miejscu wejściowym – poza drzwiami, które będą zatrzymywać kurz, piasek, błoto i inne drobne zanieczyszczenia przed nimi. Pamiętajmy także, aby nie nosić butów na dywanach oraz o zabezpieczenie mebli nóżkami, które chronią przed zabrudzeniami na wierzchu dywanów.

1. Regularna pielęgnacja

Warto przeprowadzać regularną pielęgnację dywanów i chodników. Pranie, suszenie i golenie dywanów sprawia, że zachowują one swoją miękkość i przyjemność w dotyku. Warto pamiętać, że podłogi z wykładziny dywanowej wymagają od nas stałej uwagi i dbałości, aby zachowały swój oryginalny wygląd oraz były przyjemne w użytkowaniu.

Podsumowując, działania pielęgnacyjne podłóg z wykładziny dywanowej to nie tylko kwestia estetyki i czystości, ale i zdrowia. Dbając o nasze dywany, chronimy przed nagromadzeniem alergenów i bakterii, co ma istotne znaczenie dla naszego samopoczucia w naszych domach. Regularne odkurzanie, usuwanie plam, zatrzymywanie zabrudzeń, pielęgnacja i czyszczenie profesjonalne to proste kroki, które pomogą naszym podłogom pozostać w doskonałym stanie przez długi czas.

Author: wody.edu.pl