Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Kupno własnego mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Wiele osób długo czeka na tę możliwość i musi przejść uciążliwe procedury kredytowe. W ostatnich latach najpopularniejszy jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów. Oferują oni mieszkania w nowo wybudowanych przez swoje firmy blokach.

 

Kupując takie mieszkanie, jesteśmy jego pierwszym właścicielem. Odbieramy mieszkanie w stanie surowym i mamy możliwość wykończenia go według własnych potrzeb. Mieszkania te są bardziej nowoczesne i zazwyczaj większe, niż te z rynku wtórnego.

Jednak dla niektórych może być to wadą. Wykończenie i wyposażenie całego mieszkania jest kosztowne i może potrwać wiele miesięcy. Jeśli boimy się, że zabraknie nam na to pieniędzy, a zależy nam na czasie, warto rozważyć zakup mieszkania z rynku wtórnego. Pozwoli nam to wprowadzić się szybciej, a remonty przeprowadzać stopniowo, w miarę naszych możliwości finansowych. Będziemy mieli więcej czasu, by zaplanować na spokojnie wszystkie prace remontowe. Często poprzedni właściciel odświeżył już mieszkanie i jego stan jest na tyle dobry, że nie będziemy musieli zmieniać wszystkiego. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w starszych blokach. Inną zaletą zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest pewność, że na otaczającym nas terenie nie powstanie już żaden inny budynek. Uchroni nas to przed zakupem mieszkania w bloku, naprzeciwko którego powstanie wysoki biurowiec i odetnie nam dostęp do światła.

Author: wody.edu.pl