Akcenty w stylu vintage: retro detale i meble

Wszyscy chcemy mieć w domu coś originialnego, czego nie ma u sąsiada czy rodziny. Coraz częściej zwracamy uwagę na styl vintage i coraz więcej osób decyduje się na aranżację wnętrza w tym stylu.

###Retro meble jako podstawa stylu vintage
Meble retro są podstawą stylu vintage. Początek lat 60. i 70. oraz lata 20. i 30. to okresy, kiedy powstawały klasyczne wzory mebli. Fotele, sofy i kredensy często tapicerowane w zamsz lub skórę oraz ozdobione ozdobnymi guzikami i haftami, wciąż cieszą się popularnością. Drewniane meble w ciemnych barwach, z licznymi zdobieniami, z rzeźbionymi nóżkami lub plecionkami to również must-have stylu vintage.

###Kolorowe dodatki nadają charakteru
Pokój, w którym nie ma nic poza jasnymi meblami to nie styl vintage. Jeśli decydujesz się na ten styl aranżacji wnętrza, to warto pomyśleć o kolorowych dodatkach, które nadadzą charakteru pomieszczeniu. Kolorowa poduszka na sofie, żółte zasłony na oknie lub czerwona lampa dodatkowo wprowadzą klimat vintage.

– poduszki w kwiatowy wzór,
– zasłony w kwiaty lub inne wzory,
– żyrandole ozdobione kryształkami,
– dywaniki we wzory.

###Detale, których nie powinno zabraknąć
Styl vintage to przede wszystkim uwielbienie do detali. To właśnie one budują klimat pomieszczenia i wprowadzają w niego vintage’owe akcenty. Ozdobione ramki do obrazów, staromodne zegary stojące na komodzie czy pudełka po herbacie, które można postawić na biurku są tymi elementami, których nie może zabraknąć w stylu vintage.

###Książki i gramofon muszą być
Książki to dopełnienie każdego wnętrza, a tym bardziej stylu vintage. Na staromodnych półkach, w brązowych oprawach mogą wyglądać jeszcze lepiej. Ale to nie wszystko. Klimat stylu vintage powinna wprowadzić również stara płyta gramofonowa. Ten stylowy element nie tylko świetnie się prezentuje, ale i dodaje klimatu każdemu wnętrzu.

###Ze złomu do skarbtów
Coraz popularniejsze staje się również tworzenie własnych dekoracji z elementów, które nasi przodkowie złomowali. Stara, drewniana szafka po babcinych kołderkach, w końcu może znaleźć swoje miejsce w Twoim pokoju, wystarczy ją pomalować na biało. Lustra w rzeźbionych ozdobnych ramach, stare skrzynki po owocach, które posłużą jako stolik lub stara drabina do powieszenia kocyków – to tylko kilka z licznych pomysłów na to, jak ozdobić wnętrze w stylu vintage.

Styl vintage to czas na powrót do przeszłości. Meble i detale z dawnych czasów wprowadzają do pokoju wyjątkowy klimat i uczucie przytulności. W dodatku, aranżacja stylu vintage jest na tyle elastyczna, że można w niej łączyć różne materiały i kolory. Wystarczy tylko odważyć się na ten krok i przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Author: wody.edu.pl