Kiedy diagnoza została postawiona i jednoznacznie stwierdzono u nas jaskrę, pierwszą myślą jest: Czy jaskrę można leczyć? Obawy dotyczące pogarszającego się wzroku i strach przed jego utratą są uzasadnione, jednak na szczęście są sposoby, aby leczyć jaskrę.
Leczenie zwalczające przyczynę jaskry
Obecna medycyna dysponuje leczeniem przyczynowym jaskry. Chodzi tu o systematyczne obniżanie ciśnienia wewnętrzgałkowego, tak aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Leczenie jaskry obniżające ciśnienie gałkowe stosuje się zarówno w formie farmakologicznej (wykorzystuje się prostaglandyny, beta-blokery oraz pilokarpinę), laserowej i operacyjnej. Utrzymuje się owo ciśnienie na stałym poziomie, co pozwala na utrzymanie wzroku w należytym stanie przez długie lata. Leczenie w zasadzie trwa do końca życia.
Zabiegi laserowe i chirurgiczne
Jeśli chodzi o laserowe leczenie jaskry, stosuje się takie zabiegi, jak irydotomia oraz irydoplastyka. Irydotomia polega na przecięciu tęczówki i jest wdrażana przy jaskrze z wąskim kątem przesączania. Irydoplastyka polega natomiast na koagulacji obwodu tęczówki, co ma przygotować oko do zabiegu irydotomii.
Zabiegi operacyjne mają na celu wymianę soczewki pacjenta na soczewkę sztuczną. Wykonuje się również sztuczny odpływ w oczach, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej z komory oka.
Skuteczne leczenie choroby
Jaskrę można obecnie leczyć, a sama choroba nie musi oznaczać wyroku. Ważna jest profilaktyka, ponieważ wcześnie wykryta jaskra to połowa sukcesu w leczeniu. Dlatego należy regularnie badać wzrok u okulisty.
Najnowsze komentarze