Gdzie znajduje się Cieśnina Makasarska? Cieśnina między Borneo a Celebes

Makasar jest jedną z cieśnin największego i najgłębszego a zarazem najstarszego oceanu zwanego Oceanem Spokojnym lub Oceanem Wielkim. Jest to cieśnina między Borneo a Celebes.

cieśnina między Borneo a Celebes

Cieśnina Makasarska łączy indonezyjskie półzamknięte Morze Celebes będące częścią Pacyfiku z wewnętrznym morzem indonezyjskie nazywanym morzem Jawajskim. Ta indonezyjska cieśnina znajdująca się pomiędzy wschodnim wybrzeżem wyspy Borneo a zachodnim wybrzeżem wyspy Celebes. Ma powierzchnię około dwieście tysięcy km².
Długość Cieśniny Makasarskiej wynosi 710 km. Maksymalna jej głębokość wynosi 2458 m, zaś szerokość waha się w przedziale od 120-300 km. Temperatura wód powierzchniowych oscyluje w granicy około 28 °C. Zasolenie wód mieści się w przedziale pomiędzy 32% w zimie a 34% latem. Znajdują się w jej obszarze wyspy wśród których największą jest Laut. Południowa część tej wyspy to teren nizinny z kolei zaś północna jest górzysta. Najważniejszymi portami nad Cieśniną Makasarską na wyspie Borneo jest port w Balikpapan a na wyspie Celebes port w Makasar. Liczne niebezpieczne rafy koralowe to istotny element tego obszaru.

 

Author: wody.edu.pl