Jak dbać o czystość wody w wannach spa i basenach swim spa?

Wanny spa i baseny swim spa cieszą się coraz większą popularnością. Śmiało można powiedzieć, że rynek ten z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej. Dziś wręcz trudno wyobrazić sobie ośrodek wypoczynkowy, który nie posiadałby w swojej ofercie basenu z przeciprądem swim spa lub wanny spa. Co jednak ważne, na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba właścicieli domów. Nie da się ukryć, że czas spędzony w spa wiąże się z dużym relaksem i odpoczynkiem. To z kolei pozytywnie wpływa na cały organizm. Aby jednak móc cieszyć się z walorów wanny spa lub basenu swim spa, koniecznie zadbać należy o czystość wody. Jak to robić właściwie?

Utrzymanie właściwego poziomu pH wody

Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby w wannie i basenie regularnie sprawdzać wartość pH wody, które w sposób naturalny narażone jest na szybkie wzrastanie. Każda kąpiel w wannie lub basenie oznacza wzrost poziomu pH wody. Tymczasem zadbać należy o to, aby pH wody utrzymane było na poziomie 7,2-7,6. W celu sprawdzenia poziomu pH wody w wannie spa lub basenie swim spa najlepiej jest skorzystać ze specjalnego testera lub systemu Blue Connect Plus Aquavia Spa. Jeśli wskazana wartość wykraczać będzie poza normę, wówczas zastosować należy odpowiedni środek w celu utrzymania właściwego pH. Warto tu jeszcze dodać, że dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie preparatu do krystalizacji wody w spa. Dzięki temu wyeliminuje się ryzyko powstawania osadu kamiennego, co z kolei zapewni większą przejrzystość wody.

Ozonowanie wody w spa

Jednym z najskuteczniejszych sposób na krystaliczną wodę w wannie i basenie swim spa jest ozonowanie wody. Proces ten polega na wprowadzeniu ozonu do wody za pomocą specjalnego systemu filtracji wody spa. Pozwala to na zneutralizowanie trudnych do filtrowania osadów. Mowa tu w szczególności o pozostałościach mydła i olejków do kąpieli. Co ważne, ozonowanie wody wiąże się także z brakiem konieczności dużej ilości preparatów chemicznych do dezynfekcji wody. Poza tym pamiętać trzeba, że ozon jest gazem biobójczym, co oznacza, że skutecznie usuwa z wody wszelkie chorobotwórcze zarazki. Dodać jeszcze można, że ozonowania polepsza także zapach wody.

Dezynfekcja wody w spa

Aby zapewnić czystość wody w Jacuzzi, wannie SPA lub basenie swim spa konieczne jest również przeprowadzenie od czasu do czasu jej dezynfekcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku wanny, w której ze względu na jej małą objętość znacznie szybciej rozwijają się bakterie. Oznacza to, że dezynfekcja wody jest niezbędna, nawet jeśli jest ona również ozonowana. Dzięki dezynfekcji zlikwiduje się wszelkie mikroorganizmy, a także zapobiegnie się zzielenieniu wody. Najlepiej do tego celu jest zastosować preparaty na bazie chloru, lub aktywnego tlenu.

Czyszczenie filtra w Jacuzzi

Chcąc zadbać o czystość wody, nie można także zapomnieć o systematycznym czyszczeniu filtra. Dotyczy to zarówno filtrów piaskowych, jak i kartuszowych. Warto regularnie sprawdzać jego stan i w razie konieczności dokładnie do wyczyścić. Można do tego celu wykorzystać specjalny środek służący do mycia filtrów w wannach i basenach spa. Oczywiście pamiętać trzeba również o systematycznym myciu samej wanny i basenu. Od czasu do czasu należy zatem spuścić wodę i dokładnie umyć zbiornik. Wszystkie powyższe czynności pielęgnacyjne zapewnią w wannie i basenie spa czystą i krystaliczną wodę. Warto jednak pomyśleć jeszcze o jej dodatkowej pielęgnacji. Mowa tu zwłaszcza o dodatkowym stosowaniu:

  • preparatu glonobójczego,
  • preparatu na pianę w wannie,
  • specjalnych aromatów do wanien spa – w przypadku posiadania opcji aromaterapii

Author: wody.edu.pl