Jakie studia wybrać, dzienne czy zaoczne?

Jedną z istotnych do rozważenia kwestii, które stanowią przedmiot dylematu dla rzeszy młodych ludzi, jest pytanie, czy wybrać studia dzienne czy zaoczne. Jak w wielu sytuacjach w życiu, okazuje się, że wiele zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby i różnych okoliczności. Dla jednych najlepiej sprawdzą się studia dzienne, podczas gdy inni maksimum swojego życiowego potencjału osiągną studiując zaocznie.

Jak zdecydować?

Każdy ma inną sytuację. Życie stawia nas w różnych okolicznościach, do których zmuszeni jesteśmy dostosowywać nasze decyzje. Problem pojawia się, gdy dotyczy to tak ważnych kwestii jak studiowanie. Warto dobrze przeanalizować, która forma studiów może w danej sytuacji przynieść najwięcej korzyści.

Zbliża się nowy rok akademicki, od października na polskich uczelniach znów zawitają studenci. Jedni w trybie dziennym, inni zaocznie. Czym różnią się te tryby? Podstawową różnicą są opłaty. Studia dzienne na publicznych uczelniach są darmowe, za zaoczne płacić trzeba nawet kilka tysięcy za semestr. Koszty studiów niestacjonarnych są bardzo zróżnicowane i wiążą się z większą ilością zobowiązań. Taki tryb umożliwia jednak skuteczne podejmowanie pracy równolegle ze studiami. Studia stacjonarne z reguły wiążą się z zajęciami od poniedziałku do piątku, co uniemożliwia pracę w pełnym wymiarze godzinowym. Jednak czy tylko studiując zaocznie można też pracować?

Funkcjonuje stereotyp, że niemożliwe jest połączenie studiów dziennych z pracą. To mit. Z reguły studiując w trybie dziennym trzeba liczyć się z relatywnie większymi kosztami utrzymania, dlatego pozostawanie bez dochodów wydaje się nie być zbyt dobrą opcją. Studenci dzienni, mimo spędzania większości czasu na uczelni, nie muszą rezygnować z pracy. Wiele miejsc oferuje możliwości pracy w weekendy.

Wybór danego modelu kształcenia bywa trudny. Warto w takiej sytuacji zastanowić się, jakie są Twoje priorytety. Oba tryby mają swoje plusy i minusy, to od konkretnej osoby zależy, w jakiej sytuacji lepiej się odnajdzie. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, czy zdecyduje się na studia stacjonarne lub niestacjonarne, jest to czas, który trzeba możliwie jak najlepiej wykorzystać, by nie mówić później, że się zmarnowało kilka lat. Studia uczą odpowiedzialności i są przedsmakiem prawdziwego dorosłego życia.

 

Author: wody.edu.pl