Morza i oceany na globie ziemskim – wszystkie morza świata – nazwy mórz i oceanów na świecie

Morza wraz z oceanami zajmują największy obszar na globie ziemskim. Zajmują one aż siedemdziesiąt procent powierzchni naszej planety.

wszystkie morza świata

Wszystkie morza świata zajmują łącznie około czterdzieści milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi jedenaście procent całej powierzchni światowego oceanu. Są to naturalne zbiorniki wodne stanowiące część oceanów, które to są w mniej lub bardziej wyraźny sposób oddzielone od pozostałych jego części brzegami różnych kontynentów, wysp lub wzniesień. W sumie na globie ziemskim znajduje się siedemdziesiąt mórz, a największymi z nich są: Morze Arktyczne, Morze Koralowe, Morze Arabskie, Morze Chińskie, Morze Karaibskie, Morze Śródziemne oraz Morze Beringa.

nazwy mórz i oceanów na świecie

Nazwy mórz na świecie są bardzo zróżnicowane. Część z nich swą nazwę zawdzięcza swemu położeniu, czy też specyficznemu wyglądowi naturalnemu. Nazwy mórz i oceanów w języku polskim ukształtowały się pod wpływem łaciny. Wszystkie morza na świecie wytwarzają około pięćdziesiąt procent dostępnego tlenu oraz wywierają ogromny wpływ na nasza pogodę. Co więcej dostarczają ludzkości pożywienia oraz są silnie powiązane z gospodarką kraju w obrębie którego się znajdują.

 

Author: wody.edu.pl