Zatoki nad morzem Bałtyckim

Nasze polskie morze ma piękne zatoki, które możemy podziwiać w trakcie wakacji, gdy odpoczywamy nad Bałtykiem. Ze względu na to, że morze bałtyckie jest morzem śródlądowym o bardzo zróżnicowanym brzegiem. W jego linii brzegowej wyróżniamy trzy zatoki( chociaż na linii brzegowej znalazłoby się ich znacznie więcej).

Największe zatoki morza bałtyckiego

Na linii brzegowej Bałtyku możemy spotkać wiele ciekawych elementów krajobrazu, jednak zajmijmy się zarobkami. Wymienimy więc Zatokę Botnicką, Zatokę Fińską oraz Zatokę Ryską. Pierwsza Z wymienionych zatok jest największą, mająca powierzchnię 117 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się ona w najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku i z pewnością można o niej powiedzieć, że charakteryzuje się fantastycznymi widokami. Ponadto pamiętajmy również, że to właśnie ta zatoka oddziela Finlandię od Szwecji.
Kolejna zatoka jest jest Zatoka Fińska. Jej powierzchnia wynosi 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zatoka ta jest położona pomiędzy Finlandią oraz Rosją.
Ostatnia zatoka jest Zatoka Ryska. Jej powierzchnia to 17 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jak sama nazwa wskazuje, zatoka ta leży we wschodniej części Morza Bałtyckiego, a konkretnie u wybrzeży kraju łotewskiego. Niewątpliwie wszystkie te trzy zatoki są bardzo ważnym elementem Morza Bałtyckiego kształtującym jego powierzchnię i sprawiającym, że jego walory krajobrazowe są znacznie większe.
Zróżnicowanie związane z położeniem morza nas różnymi krajami sprawiło, że wybrzeże jest wyjątkowo ciekawie ukształtowane. Wyjeżdżając nad morze w trakcie wakacji co prawda nie spotkamy największych zatok, ale te mniejsze zatoki nad morzem bałtyckim na pewno zachwyci nas swoim pięknem. Z tego też powodu warto wybrać się choć kilka razy w naszym życiu właśnie nad polskie morze. W trakcie tego rodzaju wyprawy na pewno przywieziony niezapomniane wspomnienia. Niezapomniane krajobrazy A także fauna i flora wybrzeża nie dadzą nam o sobie zapomnieć. A po burzy warto wybrać się na spacer po wybrzeżu, ponieważ może się zdarzyć że znajdziemy bursztynem. Ten złocisty kamyczek będzie doskonałą pamiątką z naszej wyprawy.

 

 

Author: wody.edu.pl