Czy pies z kotem mogą się zaprzyjaźnić?

Mówi się, że jeśli ludzie, żyją w niezgodzie, to „żyją jak pies z kotem”. Czy ten związek frazeologiczny zawsze musi być prawdziwy i naprawdę nie ma możliwości, żeby te dwa gatunki żyły w przyjaźni? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad.

Jak oswoić psa z kotem – ważny jest czas

Dorosłe zwierzęta mają swoje przyzwyczajenia i nawyki podobnie, jak ludzie. Dlatego też najlepszym sposobem na oswajanie psa i kota jest wprowadzenie ich do domu, kiedy oba są jeszcze bardzo młode. Wówczas nie będą jeszcze miały wykształconych instynktów, że drugie zwierze może być dla nich zagrożeniem lub wrogiem. Nie gwarantuje to stuprocentowego sukcesu, ale znacząco zwiększa szansę, że pupile staną się towarzyszami zabaw a nie rywalami.

Jak zapoznać zwierzaki?

Nic nie dzieje się od razu i czasami po prostu potrzeba czasu. Zwłaszcza w przypadku wprowadzania przyjaźni między psem a kotem. Na początku można trzymać jedno ze zwierząt za bramką dla dzieci lub w klatce, żeby powoli oswajały się ze swoją obecnością. Musi to być proces naturalny – nie da się go przeprowadzić na siłę.

Miejsce dla każdego

Każdy lubi mieć swój własny kąt, również zwierzęta. Warto zatem zadbać o to, żeby w domu każdy z pupili miał swoją własną strefę, w której będzie u siebie. Wówczas nawet jeśli będzie miał akurat dość towarzystwa, będzie mógł zaszyć się w spokoju i ciszy.

Author: wody.edu.pl