Rośliny morza Bałtyckiego – Flora Bałtyku

Flora naszego polskiego morza nie jest bogata i zależy od regionu na którym się skupiamy. Najlepiej omówić rośliny występujące na naszym, polskim wybrzeżem chociaż wcale nie jest ich zbyt wiele. Sytuacja ta jest związana z tym, że Bałtyk jest stosunkowo młodym morzem A jego piaszczyste dno nie służy roślinności, która woli twarde powierzchnie, na których łatwiej jest się zaszczepić.

Roślinność polskiego wybrzeża

Nad polskim wybrzeżem na pewno spotkamy glony, ponieważ są to najczęściej spotykane organizmy z 85 gatunków roślin. Najczęściej spotykane to oczywiście morszczyn. Charakteryzuje się on brunatny kolorem liści, które mają pecherzykowatą strukturę. Znacznie rzadsze są zielenice, brunatnice czy też krasnorosty. Te ostatnie zyskały takie miano dzięki specyficznej ubarwienie, czyli brunatno-czerwone.
Warto zwrócić ugodę również na trawy morskie, wśród których najpopularniejsza jest tak zwana tasiemica. W ten sposób przedstawia się rośliny morza bałtyckiego.
Pamiętajmy jednak, że część północną morza Bałtyk niego jest jeszcze chłodniejsze i akurat lodem choćby przez kilka miesięcy w roku. To niestety kolejny powód, dla którego roślinność Bałtyk i nie jest zbyt rozwiniętą. Warto jednak zapoznać się chociażby z gminami, które występują w tych wodach, jak i odwiedzić Bałtyk, by móc je obserwować na żywo. Pamiętajmy również, że wiele ciekawych roślin znajduje się także na brzegu naszego wybrzeża. W drodze na piaszczystą plażę warto przyjrzeć się okazji roślin, które na co dzień są nam obce. W końcu wyjazd na wakacje nie zwalnia nas od zachowania się otaczającą nas przyrodą. Pamiętajmy jednak, by nie niszczyć otaczającej nas pięknej przyrody i zawsze wchodzić na plac,e specjalnie przygotowanym do tego wejściem. Wówczas na pewno uda nam się uchronić choć część roślinności przed szkodliwym działaniem człowieka, który bardzo często zaśmieca i niszczy otaczającą bo przyrodę. Dzięki naszym prawidłowym działaniom na pewno uda się uchronić chociaż część natury naszego morza.

Author: wody.edu.pl