Wykorzystanie lustra w aranżacji wnętrza: optyczne powiększenie przestrzeni

Wykorzystanie lustra w aranżacji wnętrza

Lustro to element, który może znacznie odmienić wygląd i charakter każdego wnętrza. Oprócz funkcji praktycznej, jaką jest sprawdzenie naszego wyglądu, lustro może także optycznie powiększyć przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku małych lub ciemnych pomieszczeń. Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrza, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

1. Lustro jako element dekoracyjny

Lustra mogą stać się elementem sam w sobie, który poza funkcją praktyczną, stanowią dekorację samego pomieszczenia. Przykładowo, duże, przepięknie oprawione lustro wolnostojące może zastąpić tradycyjną szafkę z półkami w łazience. Można je także zawiesić nad sofy albo komodą, aby optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu wyjątkowego charakteru. Przykładowo, duża ramka w stylu rustykalnym będzie się pięknie komponować z wnętrzami w stylu prowansalskim lub shabby chic.

1. Zastosowanie luster w aranżacji korytarzy

Korytarz to miejsce, które najczęściej jest pomijane w czasie urządzania mieszkania. To właśnie tam jednak lustro może być elementem, który ożywi całe pomieszczenie. Znajdując się na końcu długiego korytarza, lustro optycznie powiększy przestrzeń, a także wyostrzy światła wpadające do pomieszczenia z innych pokoi. Warto wybrać duże lustro, najlepiej od podłogi do sufitu, które optycznie przedłuży korytarz.

1. Lustrzane fronty mebli

Lustrzane fronty mebli to znakomity sposób na optyczne powiększenie przestrzeni w pokojach dziennych lub sypialniach. Dzięki nim, pomieszczenia stają się jaśniejsze, a także nabrają nowoczesnego charakteru. Lustro zamiast klasycznej fasady meble zyskują zupełnie nowy wymiar. Warto zwrócić uwagę, że lustrzane fronty mebli nie są odpowiednie dla wszystkich stylów wnętrzarskich. Najlepiej będą wyglądać w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

1. Kombinacja kilku luster

Kilka mniejszych luster lub lusterek, umeblować na jednej ścianie, jest wzorowym sposobem na zwiększenie optycznie powierzchni. Odpowiednio rozmieszczone lustra odbijają światło, a także stwarzają iluzję przestrzeni, która nie istnieje na prawdę. Ten sposób na wykorzystanie luster w aranżacji wnętrza jest idealny dla małych pomieszczeń, jak np. łazienek lub przedpokojów.

1. Lustrzane tafle na przeszkodach

Lustro w formie tafli można umieścić na przeszkodach takich jak np. drzwi przesuwne, w ten sposób uzyskując dodatkowe odbicia i powiększając naprawdę małe wnętrza do niepoznania. Taki zabieg poza optycznym powiększeniem przestrzeni i wprowadzeniem dodatkowej iluzji, sprzyja również rozświetleniu całego pomieszczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku ciemnych i dusznych wnętrz.

Podsumowanie

Lustro w aranżacji wnętrza to niezwykle wszechstronny i funkcjonalny element, który poza swoją praktyczną funkcją może dodać wnętrzu charakteru, ożywić je i rozświetlić. Wykorzystanie kilku różnych sposobów na użycie luster w aranżacji wnętrza pozwoli na dopasowanie ich do stylu i charakteru pomieszczenia oraz przede wszystkim na jego optyczne powiększenie, czyniąc z małego pomieszczenia znacznie większe i przestronniejsze.

Author: wody.edu.pl