Znane oceany i morza: Ocean Atlantycki

Najbardziej znanym oceanem jest oczywiście Atlantyk, jest on drugim co do wielkości oceanem na ziemi, a swoją nazwę zawdziecza mitologicznemu tytanowi Atlasowi, ponieważ oznacza on ‘morze Atlasa’. Ocean ten znajduje się pomiędzy Europą, Afryka i obiema Amerykami. Atlantyk wraz z przyległymi morzami zajmuje powierzchnię ok. 106 450 000 km², a bez nich 82 362 000 km². Z kolei największe rzeki uchodzące do tego Oceanu Atlantyckiego to: Amazonka, Kongo, Missisipi-Missouri, Nil.

Fauna i flora.

Jeżeli chodzi o florę, czyli roślinność tego oceanu nie jest zbyt zroznicowana. Spotkamy tam brunatnice, zielenice, tasiemnice. Z kolei na plankton roślinny składają się okrzemki, bruzdnice, kokolitofory i sinice.
Z kolei faunę tworzą ssaki morskie (płetwonogie i wieloryby), ptaki oceaniczne, rurkopławy, krążkopławy, oraz niezliczone gatunki ryb. Ocean Atlantycki, a w szczególności jego północna część stanowi ogromne łowiska rybne (prawie 1/2 połowów światowych), łowi się tu głównie dorsze, makrele, śledzie, tuńczyki i sardyny.
Warto również pamiętać o walorach gospodarczych tego oceanu. Atlantyk jest bogaty w złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, rud metali, żwiru oraz kamieni szlachetnych. Flora morska jest słabo rozwinięta w przeciwieństwie do fauny oceanu. Północna część oceanu tworzy potężne łowisko ryb (blisko 50% połowów światowych). Poławia się tu dorsze, makrele, śledzie, sardynki i tuńczyki.
Jak widać ocean Atlantycki na pewno jest w grupie, gdzie mamy znane oceany i morza.
Warto zawsze poznawać nie tylko lądy ale również morza i oceany wokół nas ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza nam się przyda. W końcu zawsze możemy pochwalić się wiedzą na ten temat. W końcu Ocean atlantycki był kiedyś jedyną drogą do dostania się do obu Ameryk z Europy. Dlatego też warto co jakiś czas uzupełnić swoją wiedzę. W końcu oceany mają to do siebie, że nie zostały jeszcze odkryte do końca. Moze akurat ktoś z nas jeszcze zbada dno naszych oceanów, w tym oceanu atlantyckiego.

Author: wody.edu.pl