Klify w Polsce nad morzem: Klif w Jastrzębiej Gorze

Nad polskim morzem możemy mieć do czynienia z wybrzeżem klifowym. Jest to wysokie i strome urwisko sąsiadujące bezpośrednio z morzem, dlatego też są one narażone na nieustanne podmywanie przez fale, a tym samym degradację tego rodzaju wybrzeża. Jednym z najsłynniejszych klubów w Polsce jest oczywiście klif w Jastrzębiej Górze.

Klif w Jastrzębiej Górze jako atrakcja turystyczna

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę klify w Polsce nad morzem jest to pierwszy wynik na liście wyszukiwania. Przyjrzyjmy mu się dokładniej. Jest to najwyższy klif w Polsce, A z racji tego że jego wysokość to 33 metry otrzymał nawet własną nazwę, czyli jastrzębski klif. Jest on doskonałym punktem widokowym, dzięki któremu możemy podziwiać ciągnąca się wzdłuż brzegu plażę oraz pozorny bezkres morza, a wieczorem niezapomniane zachody słońca…
Klif ten powinni odwiedzić również pasjonaci przyrody, ponieważ mogą tam obserwować różnorodne gatunki roślin, zwierząt i ptaków. Tego rodzaju wycieczkę najlepiej zorganizować w okresie od mają do października. Klif ten jest gratka także dla amatorów aktywnego wypoczynku oraz pieszych wycieczek, ponieważ przebiega tam niebieski szlak turystyczny. Ponadto na szczyt klifu prowadzą ponad 300 stopniowe schody, które warto pokona, by móc zobaczyć takie widoki.
Oczywiście w Polsce jest znacznie więcej klifów, jednak właśnie ten jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych. Warto chociaż raz w życiu wybrać się do Jastrzębiej Góry i obejrzeć widoki, dzięki wejściu na szczyt klifu.
Wybrzeże klifowe możemy podziwiać także w Trzęsaczu, gdzie siła fal morskich doprowadziła do ruiny zabytkowy kościół, po którym została już tylko jedna ściana. Z tym miejscem wiąże się nawet legenda o syrenie, która żyła wśród mieszkańców tej miejscowości o po śmierci jej grób koło kościoła był ustawicznie pod.ywany przez boga morza będącego jej ojcem. Nad naszym polskim morzem znajduje się wiele klifów, które są warte odwiedzenia i na pewno uda nam się je wszystkie zwiedzić.

Author: wody.edu.pl